Taksonomia już ostateczna

Piotr Biernacki

Piotr Biernacki

17/12/2021

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostały dwa akty delegowane uzupełniające Rozporządzenie 2020/852. Poznaliśmy więc ostateczną treść Taksonomii i wiemy, jak spółki mają ją raportować w najbliższych raportach rocznych.

01

Pierwszy z tych aktów (Rozporządzenie Delegowane 2021/2139) zawiera właściwą tzw. Taksonomię, czyli Techniczne Kryteria Kwalifikacji. Jest to zestaw różnych rodzajów działalności gospodarczej, a dla każdego z nich określone są szczegółowe kryteria, które trzeba spełnić, by można było uznać, że działalność istotnie przyczynia się do przeciwdziałania zmianie klimatu lub do adaptacji do niej oraz nie szkodzi w istotny sposób realizacji pozostałych celów środowiskowych.

02

Drugi akt (Rozporządzenie Delegowane 2021/2178) zawiera szczegółowe wzory zgodnie z którymi spółki będą raportowały jaki odsetek ich obrotu, nakładów inwestycyjnych (CapEx) i wydatków operacyjnych (OpEx) jest zgodny z Taksonomią. Rozporządzenie precyzuje też, jak policzyć obroty, CapEx i OpEx oraz jakie dodatkowe informacje trzeba zamieścić w raporcie poza wypełnionymi tabelami.

03

W pierwszym roku, czyli w raportach za rok 2021 publikowanych w pierwszych miesiącach roku 2022, spółki będą raportowały kwestie Taksonomii w sposób uproszczony. Od kolejnego roku trzeba będzie nie tylko w pełni raportować zgodność z Technicznymi Kryteriami Kwalifikacji, ale też w odniesieniu do pozostałych czterech celów środowiskowych. Kryteria dotyczące tych celów, czyli ochrony zasobów wodnych i morskich, rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, zapobiegania zanieczyszczeniom oraz ochrony bioróżnorodności i ekosystemów, znamy dziś w formie projektu, a w pierwszych miesiącach 2022 roku przyjmą one formę kolejnych załączników do aktu delegowanego.

04

Raportowanie Taksonomii to nowy i skomplikowany obowiązek. Solidne przygotowanie się do niego zajmuje spółkom zwykle od kilku tygodni do kilku miesięcy. W najbliższych dniach Komisja Europejska opublikuje FAQ zawierający odpowiedzi na szereg pytań dotyczących tego obowiązku. Eksperci MATERIALITY uczestniczyli w identyfikowaniu najczęstszych i najtrudniejszych problemów, przed którymi stawały w ostatnich miesiącach spółki przygotowujące się do raportowania, a odpowiedni zestaw pytań został przekazany do KE. Już niedługo wszyscy poznają na nie odpowiedzi. A jeśli już dziś chcesz uzyskać odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące Taksonomii lub potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu się do raportowania, zapraszamy do kontaktu.

Sprawdź co robimy w zakresie raportowania informacji niefinansowych

NASZE ADRESY:
Adres rejestrowy:
Grzybowska 5A,
00-132 Warszawa
Siedziba biura:
Aleje Jerozolimskie 101 lokal 7,
02-011 Warszawa
Tel. kontaktowy: +48 797-865-588
Adres e-mail: kontakt@materiality.pl

MATERIALITY Sp. z o.o.,
ul. Grzybowska 5A, 00-132 Warszawa.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI PORTALU MATERIALITY.PL
Zapoznaj się z naszą „Polityką prywatności”

FAQ: „Najczęściej zadawane pytania”

Wszelkie informacje zawarte na stronie www.materiality.pl mają charakter orientacyjny i nie stanowią porad prawnych ani innych form doradztwa. MATERIALITY nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w niej zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnych porad ekspertów MATERIALITY.