12/07/2022
Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju powstały w oparciu o standardy i wytyczne funkcjonujące dotychczas. Przeglądając standardy (wszystkie opublikowane standardy zamieściliśmy w poprzednim artykule i są do pobrania TUTAJ), znajdziemy wiele podobieństw do GRI Standards, do SASB czy do wytycznych TCFD. Niemniej jednak – w naszej ocenie, ESRS są o wiele bardziej wymagające nie tylko od tego co jest raportowane dzisiaj, ale i od najnowszej wersji GRI Standards 2021.
Czasu na przygotowanie się do raportowania w ESRSach zostało niewiele a z naszego doświadczenia pracy z klientami – i to bez względu na to czy jest to spółka publiczna, prywatna czy też start-up, największą bolączką jest gromadzenie danych liczbowych. Skoro pierwsze raporty będą dotyczyły roku 2024, to przecież już pod koniec przyszłego roku powinniśmy mieć w spółce sprawnie działający system gromadzenia i konsolidowania danych.
Poniżej kilka podpowiedzi jak przygotować się do ESRSów:
Etap 1: Pobierz i starannie przeanalizuj wszystkie standardy, w szczególności:
Etap 2: Zrób przegląd systemów gromadzenia danych w swojej organizacji – spotkaj się z działem HR, kadr, BHP, z działem zakupów, maintenance, z działem kontrolingu czy administracją (dane środowiskowe) i skonfrontuje wymogi ESRS vs. aktualnie gromadzone dane. W zależności od tego, czy organizacja publikowała wcześniej raport ESG, czy je audytowała i jak wygląda organizacja i świadomość nt. ESG w spółce, luka pomiędzy wymaganiami ESRS a stanem gromadzenia danych w firmie będzie większa lub mniejsza. Jedno jest pewne: ESRS są bardzo wymagające i solidne przygotowanie się do tych standardów to proces, który należy rozpocząć jak najszybciej.
Etap 3: Wspólnie z osobami odpowiedzialnymi za poszczególny obszary działalności w organizacji, przygotuj plan działania, w którym kluczowym punktem będzie opracowanie narzędzia (np. plik Excel) do zbierania danych niefinansowych pod ESRSy. Jesteśmy za automatyzacją – digitalizacją procesów, i na rynku są firmy oferujące narzędzia do gromadzenia i przetwarzania danych niefinansowych, ale upewnij się, że dostawca dobrze zna GRI Standards 2021, specyfikę przyszłych Europejskich Standardów ESRS i czy obsługa proponowanego narzędzia będzie prosta i user-friendly dla Twojej organizacji. Z naszych doświadczeń wynika, że w początkowym etapie przygody z raportowaniem ESG, te najprostsze, ogólnodostępne narzędzia (Excel) sprawdzają się najlepiej. W MATERIALITY mamy wypracowane i sprawdzone narzędzie do gromadzenia danych – jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, możesz w każdej chwili skontaktować się z nami i poprosić o ofertę.
Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) są wymagające, ale wprowadzają nową jakość do raportowania ESG i będą wyzwaniem dla każdej organizacji. W MATERIALITY zachęcamy do jak najwcześniejszego rozpoczęcia edukacji w tym zakresie i intensywnych prac przygotowawczych bez względu na to, w jakich standardach przygotowywane były wcześniej raporty.
NASZE ADRESY:
Adres rejestrowy:
Grzybowska 5A,
00-132 Warszawa
Siedziba biura:
Aleje Jerozolimskie 101 lokal 7,
02-011 Warszawa
Tel. kontaktowy: +48 797-865-588
Adres e-mail: kontakt@materiality.pl
MATERIALITY Sp. z o.o.,
ul. Grzybowska 5A, 00-132 Warszawa.
POLITYKA PRYWATNOŚCI PORTALU MATERIALITY.PL
Zapoznaj się z naszą „Polityką prywatności”
FAQ: „Najczęściej zadawane pytania”
Wszelkie informacje zawarte na stronie www.materiality.pl mają charakter orientacyjny i nie stanowią porad prawnych ani innych form doradztwa. MATERIALITY nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w niej zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnych porad ekspertów MATERIALITY.