Raporty zrównoważonego rozwoju za 2024 rok już wg CSRD i standardów ESRS

Piotr Biernacki, Katarzyna Nowak

Piotr Biernacki, Katarzyna Nowak

12/07/2022

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Spółki, które już dzisiaj są objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego, będą musiały opublikować w 2025 roku raporty przygotowane zgodnie z wymogami Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju ESRS (skrót z ang. European Sustainability Reporting Standards). Pamiętajmy też, że te dokumenty za 2024 rok będą musiały być poddane audytowi zewnętrznemu. Już rok później nowe obowiązki obejmą wszystkie duże spółki, a jest ich w Polsce ponad 3,5 tysiąca.

01

Kogo i kiedy będzie dotyczyć CSRD i ESRS?

W poniższej tabeli ujęliśmy różne rodzaje spółek, które będą zobowiązane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju i harmonogram wchodzenia w życie nowych obowiązków raportowania. Ważnym elementem jest wymóg raportowania zrównoważonego rozwoju dla spółek z siedzibą poza UE, ale uzyskujących na terenie wspólnoty przychód powyżej 150 mln euro.

Kogo i od kiedy obowiązuje CSRD

Jak i kiedy przygotować się do ESRSów?

Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju powstały w oparciu o standardy i wytyczne funkcjonujące dotychczas. Przeglądając standardy (wszystkie opublikowane standardy zamieściliśmy w poprzednim artykule i są do pobrania TUTAJ), znajdziemy wiele podobieństw do GRI Standards, do SASB czy do wytycznych TCFD. Niemniej jednak – w naszej ocenie, ESRS są o wiele bardziej wymagające nie tylko od tego co jest raportowane dzisiaj, ale i od najnowszej wersji GRI Standards 2021.

Czasu na przygotowanie się do raportowania w ESRSach zostało niewiele a z naszego doświadczenia pracy z klientami – i to bez względu na to czy jest to spółka publiczna, prywatna czy też start-up, największą bolączką jest gromadzenie danych liczbowych. Skoro pierwsze raporty będą dotyczyły roku 2024, to przecież już pod koniec przyszłego roku powinniśmy mieć w spółce sprawnie działający system gromadzenia i konsolidowania danych.

Poniżej kilka podpowiedzi jak przygotować się do ESRSów:

Etap 1: Pobierz i starannie przeanalizuj wszystkie standardy, w szczególności:

  • Zwróć uwagę na standard ESRS 1 General Principles – to tutaj są opisane kluczowe zasady działania standardów, definicje wielu terminów (w ESRSach używamy pojęcia łańcuch wartości, wpływ, ryzyka, szanse podczas raportowania) oraz opisana jest metoda, wg której trzeba przeprowadzić badanie istotności dotyczące zagadnień środowiskowych i społecznych.
  • Zerknij na dane liczbowe jakie są wymagane w ramach Performance measurement (np. w standardzie E1 – Climate change, E2 – Pollution, E3 – Water and marine resources, E5 – Resource use and circular economy czy też w S1 – Own worforce).

Etap 2: Zrób przegląd systemów gromadzenia danych w swojej organizacji – spotkaj się z działem HR, kadr, BHP, z działem zakupów, maintenance, z działem kontrolingu czy administracją (dane środowiskowe) i skonfrontuje wymogi ESRS vs. aktualnie gromadzone dane. W zależności od tego, czy organizacja publikowała wcześniej raport ESG, czy je audytowała i jak wygląda organizacja i świadomość nt. ESG w spółce, luka pomiędzy wymaganiami ESRS a stanem gromadzenia danych w firmie będzie większa lub mniejsza. Jedno jest pewne: ESRS są bardzo wymagające i solidne przygotowanie się do tych standardów to proces, który należy rozpocząć jak najszybciej.

Etap 3: Wspólnie z osobami odpowiedzialnymi za poszczególny obszary działalności w organizacji, przygotuj plan działania, w którym kluczowym punktem będzie opracowanie narzędzia (np. plik Excel) do zbierania danych niefinansowych pod ESRSy.  Jesteśmy za automatyzacją – digitalizacją procesów, i na rynku są firmy oferujące narzędzia do gromadzenia i przetwarzania danych niefinansowych, ale upewnij się, że dostawca dobrze zna GRI Standards 2021, specyfikę przyszłych Europejskich Standardów ESRS i czy obsługa proponowanego narzędzia będzie prosta i user-friendly dla Twojej organizacji. Z naszych doświadczeń wynika, że w początkowym etapie przygody z raportowaniem ESG, te najprostsze, ogólnodostępne narzędzia (Excel) sprawdzają się najlepiej. W MATERIALITY mamy wypracowane i sprawdzone narzędzie do gromadzenia danych – jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, możesz w każdej chwili skontaktować się z nami i poprosić o ofertę.

Etap 4: Wyliczenie Gender Pay Gap’u, wskaźnika CEO Pay Ratio, wskaźnika S1-14 Fair remunerartion czy liczenie emisji w zakresie 1, 2 i 3 będzie obowiązkowe w standardach ESRS więc do prawidłowej kalkulacji tych wskaźników będziesz prawdopodobnie musiał poprosić o pomoc zewnętrznego eksperta, ale współpracę z taką firmą traktuj jako inwestycję w rozwój i edukację, bo ESG zostanie z nami już na zawsze.

Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) są wymagające, ale wprowadzają nową jakość do raportowania ESG i będą wyzwaniem dla każdej organizacji. W MATERIALITY zachęcamy do jak najwcześniejszego rozpoczęcia edukacji w tym zakresie i intensywnych prac przygotowawczych bez względu na to, w jakich standardach przygotowywane były wcześniej raporty.

Sprawdź co robimy w zakresie raportowania informacji niefinansowych:

NASZE ADRESY:
Adres rejestrowy:
Grzybowska 5A,
00-132 Warszawa
Siedziba biura:
Aleje Jerozolimskie 101 lokal 7,
02-011 Warszawa
Tel. kontaktowy: +48 797-865-588
Adres e-mail: kontakt@materiality.pl

MATERIALITY Sp. z o.o.,
ul. Grzybowska 5A, 00-132 Warszawa.

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI PORTALU MATERIALITY.PL
Zapoznaj się z naszą „Polityką prywatności”

FAQ: „Najczęściej zadawane pytania”

Wszelkie informacje zawarte na stronie www.materiality.pl mają charakter orientacyjny i nie stanowią porad prawnych ani innych form doradztwa. MATERIALITY nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w niej zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnych porad ekspertów MATERIALITY.