MATERIALITY Partnerem Merytorycznym FOB
MATERIALITY uzyskało tytuł Partnera Merytorycznego Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
MATERIALITY uzyskało tytuł Partnera Merytorycznego Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Już wkrótce wszystkie duże i część małych i średnich przedsiębiorstw będą raportowały zagadnienia zrównoważonego rozwoju zgodnie z przepisami dyrektywy CSRD…
19 grudnia 2022 r. podpisano Porozumienie Kunming-Montreal w sprawie różnorodności biologicznej, które jest wynikiem zorganizowanej przez ONZ konferencji COP15…
Dziękując za współpracę w 2022 roku, przesyłamy serdeczne życzenia ciepłych i łagodnych Świąt!
13 grudnia 2022 CDP – jedna z najbardziej wymagających platform oceniająca zobowiązania i wyniki organizacji w kwestiach środowiskowych…
Końcowe projekty Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) przekazano dzisiaj do Komisji Europejskiej.
Zdecydowanie, trzykrotnie wzrosła liczba spółek świadomych klimatycznie w Polsce. Grono liderów powiększyło się z 7 w roku 2021 do 21 firm, które 2022 roku otrzymały tytuł Spółki Świadomej
Spółki – w celu zakwalifikowania swoich przychodów, CapEx’u i OpEx’u jako zgodne z unijną Taksonomią…
W środę 14 września 2022 Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów zakazujących w UE sprzedaży produktów wytworzonych przy użyciu pracy przymusowej.
Spółki, które już dzisiaj są objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego, będą musiały opublikować w 2025 roku raporty przygotowane zgodnie …
Spółki, które już dzisiaj są objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego, będą musiały opublikować w 2025 roku raporty przygotowane zgodnie …
EFRAG, Ministerstwo Finansów, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie organizują jedyny w Polsce Outreach Event,
31 maja 2022 roku w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury odbyło się spotkanie poświęcone implementacji unijnej Taksonomii w branży budowlanej. Eksperci MATERIALITY tłumaczyli,
Justyna Biernacka i Piotr Biernacki podczas Trójmiejskiego Dnia Zielonych Budynków 2.0 w Gdyni opowiadali o unijnej Taksonomii działalności zrównoważonej środowiskowo w budownictwie.
W szkoleniu ESG W PRAKTYCE Praktyczne przygotowanie firmy do raportowania zrównoważonego rozwoju, którego organizatorem jest dziennik Rzeczpospolita…
CSRD to skrót od Corporate Sustainability Reporting Directive. CSRD to Dyrektywa UE, która wprowadza ustrukturyzowany i wystandaryzowany obowiązek raportowania zagadnień z obszaru zrównoważonego rozwoju. W pierwszej kolejności obowiązek ten dotyczyć będzie spółek, które już są objęte wymogiem publikacji raportu niefinansowego wynikającego z Dyrektywy NFRD (Non-Financial Reporting Directive) i polskiej Ustawy o Rachunkowości. Więcej o tym, które spółki i od kiedy będą objęte raportowaniem wg CSRD TUTAJ
TCFD to skrót od Task Force on Climate-related Financial Disclosures. Są to wytyczne dla spółek – opublikowane pierwszy raz w 2017 roku, wg których powinno się raportować zagadnienia związane ze zmianami klimatu. Jest to zbiór zaleceń wypracowanych przez międzynarodową organizację The Financial Stability Board, który szybko uzyskał przychylność instytucji finansowych, inwestorów oraz innych interesariuszy. Zaraportowanie kwestii klimatycznych zgodnie z wytycznymi TCFD jest nie tylko dobrą praktyką, ale świadczy, o tym, że organizacja zarządza swoim wpływem w zakresie klimatu. Wytyczne TCFD zawierają 11 konkretnych zaleceń (np. opis sposobu, w jaki zarząd i rada nadzorcza nadzorują ryzyka i szanse związane z klimatem albo ujawnianie emisji gazów cieplarnianych w zakresach 1, 2 i 3) podzielonych na 4 bloki tematyczne: ład korporacyjny i system zarządczy, strategia, zarządzanie ryzykiem oraz wskaźniki i cele.
Aktualnie najpopularniejszymi międzynarodowymi standardami raportowania zrównoważonego rozwoju są GRI Standards. W świecie anglosaskim równie popularne są standardy SASB, które – tak samo jak GRI Standards, podlegają teraz aktualizacji. W Polsce absolutnym minimum jest raportowanie danych niefinansowych zgodnie z wymogami Ustawy o Rachunkowości Art. 49b, która realizuje zasady Dyrektywy NFRD. Wiele spółek przygotowuje swoje pierwsze raporty niefinansowe w oparciu o Polskie Standardy Informacji Niefinansowych (SIN-y). Najważniejszymi standardami są obecnie ESRS (Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju) wg których raporty spółek (już podchodzących pod NFRD) za 2024 rok będą musiały być przygotowane. W MATERIALITY pracujemy z klientami wg GRI Standard 2021 i już pod ESRS.
W raportowaniu ESG pod hasłem „Emisje CO2” kryją się tak naprawdę emisje kilku gazów cieplarnianych. W MATERIALITY podczas współpracy z klientami edukujemy o tym, co wpływa na zwiększenie lub zredukowanie emisji, liczymy emisje CO2 w zakresie 1, 2 i 3 wg sprawdzonej i uznanej międzynarodowo metodologii GHG Protocole i opracowujemy plany dekarbonizacji.
Badanie istotności ESG – tak samo jak w rachunkowości, definiuje co spółka powinna raportować. Takie badanie powinna przeprowadzić każda większa organizacja, a wyniki takiej analizy będą wykorzystane podczas prac nad raportem czy nad strategią ESG. Ważne: o ile do tej pory w standardach GRI spółki pokazywały matrycę istotność, na której wskazana była istotność danego tematu ESG z punktu widzenia interesariuszy zewnętrznych oraz z punktu widzenia samej organizacji, tak teraz zaktualizowane GRI Standards i przyszłe ESRS’y wprowadzają zasadę podwójnej istotności. Zasada podwójnej istotności (tzw. Double materiality principle) wprowadza nową definicję i nowe parametry istotności zagadnień ESG dla spółki – badamy jaki jest negatywny wpływ spółki na środowisko i ludzi oraz jak zagadnienia ESG wpływają na firmę. Przeprowadzenie badania istotności jest wymogiem zapisanym w standardach GRI Standards 2021 i ESRS’ach. W MATERIALITY przeprowadzamy badania istotności dla klientów już wg nowych wytycznych GRI Standards 2021 i ESRS.
NASZE ADRESY:
Adres rejestrowy:
Grzybowska 5A,
00-132 Warszawa
Siedziba biura:
Aleje Jerozolimskie 101 lokal 7,
02-011 Warszawa
Tel. kontaktowy: +48 797-865-588
Adres e-mail: kontakt@materiality.pl
MATERIALITY Sp. z o.o.,
ul. Grzybowska 5A, 00-132 Warszawa.
POLITYKA PRYWATNOŚCI PORTALU MATERIALITY.PL
Zapoznaj się z naszą „Polityką prywatności”
FAQ: „Najczęściej zadawane pytania”
Wszelkie informacje zawarte na stronie www.materiality.pl mają charakter orientacyjny i nie stanowią porad prawnych ani innych form doradztwa. MATERIALITY nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w niej zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnych porad ekspertów MATERIALITY.